Tabiat Parkı’nı imara açacaklar

Bakanlığın SİT raporu Ayvalıklıları ayaklandırdı

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın iki yıl önce Ayvalık genelinde yaptığı SİT’lerin yeniden değerlendirilmesi çalışmasının sonucu endişe yarattı.Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümü yapılaşmaya açılırken,Cennet  Tepesi sırtlarına da imar izni veriliyor.Karara itirazını sert bir dille seslendiren Başkan Gençer, Ayvalık ve adaların Tabiat  Parkı yasalarına göre korunması gerektiğini vurguladı.AKP’li Üye Başkurt ise, “Bu mesele siyasi değil, Ayvalık meselesi. Yanlışlık neyse ortaya çıkaralım”dedi.Çevreciler, planlamadaki çelişkilere dikkat çekiyor.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın iki yıl önce özel bir şirket aracılığı ile Ayvalık’ta sürdürülen  SİT’lerin yeniden değerlendirilmesi çalışmasının sonucu tartışma yarattı.Yerel yönetim ve korumacı çevreler,SİT’lerin kaldırılıp, Tabiat Parkı’na imar izni verilmesini, kentin talana açık hale getirileceği şeklinde yorumluyor.

 AYVALIK ÜÇE BÖLÜNDÜ

Coğrafyasının büyük kısmı Tabiat Parkı, doğal, arkeolojik ve kentsel SİT ile Zeytin Yasası koruma kalkanı altındaki Ayvalık’ta Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Tabiat Parkı ve SİT’lerle ilgili  çalışma raporu tepkiyle karşılandı. Bakanlığa bağlı özel bir firma elemanları ,iki yıl önce kent genelinde iki gün süren arazi taraması yapmıştı.Ayvalıklıların diken üstünde beklediği raporun sonucu, değişiklik önerileriyle önceki gün açıklandı.Ayvalık Belediyesi’ne ‘gizli’ ibareli gönderilen yazıya ilişik haritalarda imar izni verilen alanlar üç ayrı renkte ayrılıp kırmızı (mutlak koruma), mavi (nitelikli koruma), yeşil ise (sürdürülebilir koruma) şeklinde belirlenmiş.

Ayvalık Belediye Meclisi’nin şubat ayı olağan toplantısında ilk madde olarak gündeme alınan bakanlığın ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’  Başkan Rahmi Gençer tarafından meclis üyelerinin görüşüne açıldı.”Kentimiz için hayati bir konu” diyen Başkan Gençer, konuşmasına şöyle devam etti:

 KOMİSYON KURULDU

“Yasa ile korunan Ayvalık Tabiat Parkı ve 22 ada üzerinde Çevre Şehircilik Bakanlığı SİT irdelemesi yaptı. Mutlak koruma, nitelikli koruma ve sürdürülebilir koruma alanı olarak üçe bölünmüş olan bölgenin önemli kısmına imar izni veriliyor.  17 Şubat tarihine kadar  itirazlarımızı  bakanlığa bildireceğiz. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından herkes fikrini söylemeli. Ben ve CHP grubu arkadaşlarım, Tabiat Parkı’nın kırmızı renkteki mutlak koruma alanı olarak kalmasını savunuyoruz. Parkımızın kesinlikle imara açılmasını istemiyoruz. Cunda boğazının girişi,Cunda’nın arka sırtları, Birinci ve İkinci köyler ile Maden Adası karşısına plan yapılıp imara açılabilecek. Benim önerim,imar komisyonunun her partiden katılacak üyelerle genişletilip burada değerlendirilmesidir. Daha sonra olağanüstü toplantı ile yeniden tartışalım”dedi.

 SİYASİ DEĞİL, AYVALIK MESELESİ

Komisyona katılan AKP’li Üye Sinan Oğuz Başkurt,”Bu mesele siyasi değil, Ayvalık meselesidir. 1994 yılında Ayvalık hangi gerekçelerle SİT ilan edildi, bugün hangi gerekçelerle kaldırılmak isteniyor. Buna bakalım. Yanlışlık neyse ortaya çıkarıp, dosya halinde bakanlığa sunalım”dedi.

ÇELİŞKİLER MANİDAR

Toplantıda söz alan Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli,Ayvalık’ın korunması için eylemsel ve hukuksal mücadeleye hazır olduklarını vurgularken, Ayvalık Tabiat Derneği Temsilcisi Piraye Nayman da, SİT değişikliklerindeki çelişkilere dikkat çekti. Nayman, “Tabiat Parkı’nda en son yirmi yıl önce bilimsel bir çalışma yapılmış. Yeni düzenlemede Tavuk , Çiçek, Yerlice, Pınar ve Çıplak adaların koruması düşürülmüş. Yan yana iki adaya farklı statü uygulanmış. Asıl bu çelişkilerin üzerinde durmalıyız. Buralarda bir hazırlık var. Değişikliklerin tamamı el değiştiren araziler üzerinde yapılması manidar”dedi.

BELEDİYEDEN ÖNCE EMLAKÇILARDA

Öte yandan, Ayvalık Belediyesi’ne ‘gizli’ ibareli gönderilen yazının daha öncesinde emlak şirketlerinin eline ulaştığı da iddia ediliyor.