‘Altın proje’nin önü açıldı

Yörenin kaderi değişecek

Ayvalık Belediyesi tarafından yerel kalkınma hamlesi olarak planlanan Ayvalık Gıda ve Gıda İşletmeleri Organize İhtisas Sanayi Bölgesi’ne Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu verildi. OSB’nin altyapı çalışmasının ardından  önümüzdeki yılın başlarında  ilk kazmanın vurulması hedefleniyor.

Bölge tarımının canlanması ve sosyal yapının güçlenmesi amacıyla planlanan OSB’de artık gün sayılıyor.

Ayvalık ve Altınova çevresinde yaklaşık 25-30 bin dönüm ekilebilir arazi olmasına karşın hükümetin yanlış tarım politikaları ve yüksek girdi maliyetleri nedeniyle yıllardır tarladan uzaklaşan çiftçiyi yeniden üretime döndürecek olan OSB için geri sayıma geçildi.

 YÜZDE 70’İ AYVALIK’TAN

40 hektar üzerinde, 51 parselde kurulacak ve 127 bin 778 metrekare kapalı alana sahip OSB’den yer tahsisi  için hatırlı birçok ulusal firmanın yanında başvuruların yüzde 70’inin Ayvalıklı firmalar tarafından yapıldığı belirtiliyor.
Tarım endüstrisine yönelik Altınova’da kurulacak olan OSB’nin 9 bakanlık ve 4 genel müdürlükten tüm izinleri tamamlanmasının ardından Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan da ÇED onayı alındı.

Proje ile ilgili tüm resmi kurumların izinlerinin tamamlandığını söyleyen Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Altınova’da 478.778 metrekarelik alanda kurulması planlanan tarım endüstrisine dayalı OSB’nin binlerce kişiye yaratacağı istihdamın yanı sıra çiftçisinden nakliyecisine, lokantacısına kadar tüm kesimleri olumlu etkileyeceğini vurguladı.

HERKES KAZANACAK

Gençer, şunları söyledi:

“Ayvalık Ticaret Odası başkanlığım döneminde bölgemize gelen yatırımcılar uygun alan olmadığından geri dönüyordu. Madra Barajı’ndan sulanan 30 bin dönüm tarım arazisi, 2 milyon da zeytin ağacı olan bölgemizin kaderinin değişeceğine inanıyoruz. OSB, sorunların ortak çözümünden başka işletmeleri altyapı ve çevresel etkilerle disiplin altında tutuyor. Hükümetin teşvik planlamasında Balıkesir üçüncü sırada yer alıyor. İzmir ve Çandarlı limanına yakınlığımız ve elektirik, SGK ile banka kredileri gibi onlarca teşvikten yararlanılacak olması yatırımcılar için bölgemizi avantajlı hale getiriyor. Bizi en çok da nitelikli gençlerimizin memleketlerinde iş bulabilecek olması heyecanlandırıyor. Toplumun refah düzeyini yükseltecek bu projede çiftçisinden, lokantacısına herkes kazanacak.Tarıma dayalı endüstri projemizi örnek alan Mersin gibi başka belediyeler de harekete geçti.Hatırlı firmalar daha şimdiden kapımızı çalmaya başladı”dedi.