Çevre sorunları gündem oldu

Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı

Ayvalık Kent Konseyi genel kurul toplantısı Filiz Karayelli başkanlığında yapıldı. Balık çiftlikleri, Tabiat Parkı’nda yapılaşma  girişimi ve Tıfıllar köyüne yapılmak istenen maden ocağı gibi Ayvalık’ın çevre sorunlarının öne çıktığı toplantıda, Kent konseyi Kurucu Başkanı Ceynur Karagözoğlu da ölümünün 8. yılında anıldı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda gündemin ilk maddesinde Ceynur Karagözoğlu yer aldı. Filiz Karayelli, Karagözoğlu’nun siyaset. Basın ve çevrecilik alanında toplumun tüm kesimlerine faydası olmuş bir kişi olduğunu belirtti.

Çevre mücadelesinin ağırlıkta olduğu faaliyet raporunun okunmasının ardından Abidin Sadan , Çevre, Trafik ve Kent Estetiği Çalışma Grubu’nun raporunu paylaştı. Denizin koktuğunu söyleyen Sadan, kapatılan arıtma tesisinin acilen açılması gerektiğini, sezon öncesi yolların yapılması ve dere temizliği ile çöp toplama işinin geciktirilmemesini vurguladı. Ayvalık’taki hava kirliliğine de dikkat çekilen raporda, kaliteli kömür kullanımı  ile bacalara filtre zorunluluğu  önerildi.