Ayvalık ‘dünya listesi’nde

Müjdeli haber Paris’ten geldi

Barındırdığı tarihi ve kültürel değerleriyle UNESCO sürecinde emin adımlarla ilerleyen Ayvalık, ‘Endüstri Peyzajı’ olarak Dünya Mirası Geçici Liste’de yerini aldı.

Neo klasik Yunan ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu,2 bine yakın tescilli binasıyla adeta açık hava müzesi konumundaki Ayvalık’ı dünyaya tanıtmak isteyen belediyenin başlattığı UNESCO çalışmasında müjdeli haber Paris’ten geldi.

AYVALIK’IN VİZYONU ŞEKİLLENİYOR

“Ayvalık Endüstri Peyzajı” olarak UNESCO Dünya Geçici Mirası’nda yer alındığını söyleyen Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kentimizin dünya çapında tanınırlığını arttıracak çalışma ile Ayvalık’ın dünya listesinde yer almasını hedefliyoruz. Deniz ve güneş turizminin yanında kültür turizmiyle de öne çıkmak istiyoruz. Ticaret Odası başkanlığım döneminde zeytinimizi de coğrafi işaretle taçlandırmıştık. Bu projelerle Ayvalık’ın vizyonu şekilleniyor”dedi.  Gençer, Aralık 2015’te yapılan “UNESCO Dünya mirası Yolunda Ayvalık” çalıştayında emeği geçen tüm katılımcılarla birlikte Prof. Dr, Neriman Şahin Güçhan’a, Gül Gürsoy’a ve belediye Şehir Plancısı Yalın Tüzmen’e teşekkür etti.