Yaşadım diyebilmek için…

  1. Ayvalık Tiyatro Festivali başladı

Gelenekselleşen Ayvalık Tiyatro Festivali, Ayvalık Belediyesi Ayvalık Kültür Sanat Derneği, Ayvalık Sanat Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Ayvalık Ticaret Odası’nın, farklı kurum ve kuruluşlar iş birliği ile  esnafının desteklediği festival, 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşiyor.
Bu yıl çok sayıda katılım talebinin olduğu festival için 48 başvuru içerisinden, jürinin uzun incelemeleri sonucunda 14 oyunun seçilerek programa alındığı belirtildi.Çocuk oyunlarına bu yıl da yer verildi. İki ayrı okulda “Çocuklarla Drama” çalışmalarının yanı sıra “Gençlerle Drama” çalışmaları, Oyun Yazarlığı Atölyesi, Canlı heykel performansları, Sokak Tiyatrosu ve söyleşiler yer almakta.
Göksel Kortay, Rasim Öztekin, Serhat Özcan, Füsun Kostak, Hakan Dursun, Yeşim Özsoy, Merve Engin, Savaş Özdural, Pelin Turancı’nın katılacağı söyleşiler de festivale ayrı bir zenginlik kattı.
Festivale Yurtdışından katılan yazar, yönetmen Şaban OL dört gün boyunca yazarlık atölyesi, Gülşah Özdemir Koryürek ve Serel Alpan drama atölyeleri ile festivalde yer alacak.Bu yılki Emek Ödülünün sahipleri iki değerli sanatçımız; Göksel Kortay ve Haldun Dormen. Alternatif tiyatrolar ile ilgili belgesel bir film gösteriminin de yapılacağı festivalde film gösteriminin ardından Mahir Günşıray’ da söyleşiye konuk olarak katılacak.
Festivalin tertip komitesi olan Ayvalık Kültür Sanat Derneği, Ayvalık Sanat Derneği herkesi ‘’yaşadım diyebilmek için” sloganıyla salonları doldurmaya davet ettiğini belirtti.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’’ Ayvalık uzun yıllardır kültür ve sanat şehri olarak anılmaktadır. Görsel özellikleri bakımından sinemaya da uzun yıllar sahne olmuş, olacaktır. Tiyatro da uzun yıllar insanların bilinçlenmesi adına en etkili kitle iletişim araçlarından biri. Tiyatronun önemini çok biliyoruz. Organizasyonun tertip komitesini içtenlikle tebrik ediyorum. Her yıl aynı heyecanla, aynı kararlı bu organizasyonu sürdürüyorlar. Birlikte nice festivallerde görüşmek üzere diyorum.Sanatın her dalına desteğimiz sürecek’’dedi

Tertip komitesi yayınladığı bildiride, “Sanat, her türlü gericiliğin, şiddetin, savaşın, önyargının, eşitsizliğin, sömürü ve istismarın yok edileceğine dair insan iradesinin ve insan var oldukça asla tükenmeyecek olan umudun adıdır. Sanatla yeni bir dünya kurmak mümkündür. Festivaller bu şiarın paylaşıldığı kolektif sanat alanlarıdır. Günümüzde sanatsal faaliyetlerin en geniş kitleye ulaşması, festivaller ile gerçekleşir. Daha iyi üretimlere yönelmede, birbirini değerlendirmede, halkla buluşmada, festivallerin büyük payı vardır. Bu buluşmaların demokratik ortamda oluşması ve tüm halk kitlelerine ulaşması ayrıca bilinçlere nüfuz etmesi, düzenleyenlerin ve paydaşlarının sorumluluğundadır. İşte bu düşünce ile işe koyulan Ayvalık Sanat Derneği ve Ayvalık Kültür Sanat Derneğinden oluşan Festival Yürütme Kurulu her sene yeniden kendini güncellemekte gönüllü çalışanları ile festival havasının Ayvalık’ta ve tüm sokaklarında teneffüs edilmesine gayret etmektedir. Bundan yedi yıl önce Ayvalık Gençlik Tiyatro Şenliği olarak başlayan ve dördüncüsünden sonra Ayvalık Tiyatro Festivaline dönüşen ve artık Uluslararası bir Tiyatro Festivali olma yolunda ilerleyen etkinliklere, ülkemizin birçok bölgesinden katılımlar olmaktadır. Farklı etkinlikler oyun türleri, çocuk tiyatroları, sokak gösterileri, atölye çalışmaları, söyleşi ve deneysel çalışmalar ile festival bir paylaşım ve üretim alanına dönüşmüş, Ayvalık halkı da bu etkinliklerin paydaşı olmuştur’’ denildi.