Dilencinin üzerinden servet çıktı

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığında görevli zabıta timleri, vatandaşların duygularını sömürerek para dilenen istismarcılara göz açtırmıyor. Arife günü akşam şehir merkezinde gerçekleşen bir operasyonda dilencilik yapan bir şahsı yakalayıp gözaltına alınan Büyükşehir Zabıta ekiplerinin şahsın üzerinde yaptıkları kontrolde tam olarak 71 bin 59 TL. nakit para bulundu. Zabıtaların saatler süren sayma işleminin ardından tutanak ile paraya el konulurken, A.D. (78) isimli şüpheli şahsa Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapıldı. Dilencinin üzerinden çıkan para miktarı herkesi şaşırttı. Bu miktar, bugüne kadar gerçekleşen operasyonlarda bir dilenci üzerinde ele geçirilen nakit para bakımından rekor miktar olarak dikkat çekti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin vatandaşların ve esnafın güven içerisinde, rahat ve huzurlu bir ortamda alışverişlerini sağlamak amacıyla Ramazan Bayramı öncesi yoğunlaştırdığı çalışmalar kapsamında arife akşamı şehir merkezinde A.D. isimli şahıs dilencilik yaparken suçüstü yakalandı. Zabıta Daire Başkanlığına götürülen şahsın kimlik kontrolü ve üzerinde yapılan aramada poşetler içerisinde ve desteler halinde binlerce lira nakit para gele geçirildi. Çok sayıda ekibin uzun uğraşlar sonucunda defalarca saydığı paraların toplam 71 bin 59 TL. olduğu tespit edildi. A.D., Tunceli nüfusuna kayıtlı olduğunu, Balıkesir’e dilencilik yapmak için Eskişehir’den geldiğini söyledi.

 

Büyükşehir Zabıta ekiplerinin titiz ve dikkatli çalışmaları sonucunda gerçekleşen başarılı operasyonda paralarla yakalanan dilenci işlediği suçu itiraf ederken, hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33. Maddesine göre İdari Yaptırım Karar Tutanağı tutuldu. Kanuna göre 109 TL idari para cezası kesilen şahsın dilencilikle elde ettiği 71 bin 59 TL. paraya kamu adına el konuldu.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, vatandaşları bu gibi duygu istismarcılığı yapan dilenci vb. şahıslara dikkat etmeleri hususunda uyarırken, şüpheli durumlarda en yakın kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunabilecekleri hatırlatıldı.