Kırlangıç halkın malıdır, halk kullanacak

Başkan Gençer net konuştu:

Ayvalık Belediyesi tarafından Türkiye’nin tek geri dönüşüm projesi olarak planlanan Kırlangıç’la ilgili yayılan dedikodulara tepki gösteren Başkan Gençer, “Kırlangıç’ı kimse satmadı, satamaz. Rant için değil, halk için çalışıyoruz” dedi.

Kırlangıç Projesi’nde bugüne kadar ne yapıldı?

Başkan Gençer, şu açıklamaları yaptı:

“Son günlerde Kırlangıç tesisimizle asılsız dedikodular yayılıyor. Kırlangıç’ı kimse satmadı satamaz. Satılması için belediye meclisinden satıl kararı alınması gerekir. Kırlangıç’ın tarihi dokusu da korunarak ihaleye bu şartlar altında çıkıldı. Türkiye’nin en önemli dönüşüm projesinden bir tanesi olacak. O binaların yapıları ve hacimleri değişmeden restore edilecek. Kimliğini hiçbir zaman kaybetmeyecek. Proje, bir fabrikadan, bir endüstriyel merkezden, yaşam merkezinin geçişin yenilenmesidir. Üç yıldır Türkiye’nin en iyi mimarlarından Sayın Ersen Gürsel bey ile çalışmamızın sonucunda bu projeyi hazırladık.

AYVALIK’IN KAZANIMLARI

Kırlangıç tesisimiz tamamlandığında büyük bir bölümü, sosyal- kültürel faaliyetlerde kullanılacak. Bu alanın içerisinde Göç(Mübadele) Müzesi olacak. Belediyemiz tarafından hazırlanacak. Ayvalık’ımızın nüfusunun neredeyse tamamı göçle geldi. En büyük mirasımızdan biri de bu mozaik. Bu mozaiğin içerisinde Bulgaristan’dan, Girit’ten, Midilli’den, Bosna’dan, Rumeli’den, Anadolu’dan vatandaşımız var. Ayvalık, Türkiye’nin en önemli göç merkezlerinden aydın insanların oluşturduğu bir yerdir. Kent Arşivimiz yok. Kentimizde adını Türkiye’ye duyuran çok önemli insanlarımız ve onların bize bıraktığı dokümanlar var. Bunları bir araya getirerek Kent Arşivi kurmalıyız. Kuvayı Milliye kahramanlarımız için müzemiz de olacak. Cumhuriyet’in ilanın bugüne Ayvalık’ın ekonomisinden, sosyal hayatı kayıt altına alınması yani unutulmaması gerekiyor. Burada çok önemli bir Sanat Galerisi yapacağız. Elimizde tek olan Orhan Peker Sanat Galeri’miz var. Ayvalık sanatçı şehri daha iyisini yapacağız. Burada Ayvalık’ımızın dört bir köşesinden kadınlarımız el emeği ürünler üretiyor. Bağyüzü’nden, Altınova’ya, Cunda’dan Küçükköy’e bir yüzlerce hatta bine yakın kadınımız ürünlerini satabilecekleri bir alaları yok. Kırlangıç Merkezi’mizde iki tane dükkânları onlara ayırdık.5 adet sanatçılarımıza, gönülleri gibi kullanabilecekleri atölye yapıyoruz. Burada büyük konser alanı yapıyoruz. Tamimiyle Ayvalık Belediye’mizin sorumluğunda olacak. Burada açık hava konserleri düzenleyeceğiz. Bu rekreasyon alanı 24 saat açık olacak. Ben belediye başkanı olurken söz vermiştim. Ben belediye başkanı olursam, oradaki tel örgüleri kaldıracağım diye. Sözümü tutuyorum. Halk denize ulaşacak. Orası halkın malıdır ve halk kullanacak. Kırlangıç’a yeni iskele yapıyoruz. Şimdi nasıl Çamlık- Cunda deniz seferlerini başlattıysak, aldığımız tüm yazılı izinlerle Kırlangıç’tan- Cunda’ya Şehir Merkezi’ne oradan Sarımsaklı Gelin Kaya’ya seferler düzenleyeceğiz. Böyle iç denizde ulaşımı sağlamış olacağız. Orası bir cazibe merkezi olacak. Bunlar Ayvalık’a hareket getirecek. Ayvalık’ın nüfusunun dörtte bir Aliçetinkaya ve 150 Evler Mahallelerinde yaşıyor. Yaz kış kullanacağı bir yer olacak.

PROJENİN MALİYETİ

Kırlangıç’a yapılacak yatırımın bedeli hesaplamalara göre tam olarak 19 Milyon TL. Bu yatırımı dışında yapılacak ticari alanların işletmesine sahip olacak. Yapılacak olan yeşil alanlar ve iskele de dahil olmak üzere tüm alanların kontrolü Ayvalık Belediyesi tarafından sağlanacak ve Ayvalık halkının olacak.

TİCARİ ALANLARDAN BELEDİYENİN GELİRİ

Evet, Belediyemiz ihaleyi yapıp işletmelerini sağlayacak firmanın aylık cirosunun yüzde 4’ünü alacak. Yapım süresi dahil 26.5 yıl kullanıldıktan sonra tüm yapılan alanlar Ayvalık Halkı’nın ve Ayvalık Belediyesinin olacak. Kimse orayı satmadı satamaz da.

Üç meclis toplantımızda tüm detaylarıyla sosyal medya hesaplarımızdan anlattığım bu netlik anlattım ve yayınladık. Gazetelere ilanlara çıktık. Ayvalık’taki yerel gazetelerde belki 20 kere çıktı. Kent Konseyi’nde halka göstererek anlattık. Göreve geldiğimiz her toplantımız canlı olarak yayınlandı. Kafasında soru işaretleri olanlar, bana ve çalışma arkadaşlarımıza gelebilir. Tüm detayları şeffaflıkla anlatabiliriz. Ayvalık’a çok güzel bir yaşam merkezi kazandırıyoruz.

ASLAN GİBİ ÇALIŞIYORUZ

Çevresine çok güzel bir gençlik merkezi kazandırıyoruz. Bodrum katı bitti. Dileyen herkes gidip görebilir. 1923 yılında kurulan bir görkemli bir belediyemiz var. İnsanlarımızı bir evrak için ordan oraya göndermek zorunda kalıyoruz. Eskiden otogar olarak kullandığımız alana tüm birimlerimizi toplayacak bir belediye hizmet binası yapmayı planlıyoruz. Bu bina Ayvalık’ın mimarisine yakışır. Ayvalıklıların gurur duyacağı bir yapı kazandırmak istiyoruz. Temelini atmak için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Burada benimle birlikte olan mesai arkadaşlarım var. Onlar da benim gibi gece gündüz demeden çalışıyorlar. Eksiklerimiz olabilir ama iyi niyetli bir belediyeyiz. Hepsi görevinin başında aslan gibi çalışıyor. Çalışmıyor diyemez.

 

Ben ve meclis üyelerim muhalefet olmadan olmayacağı görüşündeyiz. Muhalefette üslup çok önemlidir. Dışarı bilgi sızdırılırken doğru bilgi sızdırılmalıdır.  Görüşlerimi ulaştırdığınız içinde sizlere çok teşekkür ederim” dedi.