Bilimsel raporla karşı duracaklar

Başkan Gençer’den  Meclis’e Altınova denizi için direnme çağrısı

Altınova denizinde planlanan maden arama girişiminin önüne geçilmesi için  Belediye Meclisi’nden destek isteyen Başkan Gençer,”Bu proje, denizimizin su altı yaşamına büyük zarar verecek. Endişelerimizi, bilimsel raporlarla güçlendirip ilgililere sunacağız”dedi.

Ayvalık Belediye Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısı, Başkan Rahmi Gençer başkanlığında yapıldı. Arif Tünek ve Aydın Derinova’nın mazeretleri nedeniyle katılmadığı  oturumda diğer üyeler hazır bulundu.

 MUHALEFET OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Gençer, yeni yılın ülkemize ve Ayvalık’a umut ve mutluluk getirmesini dileyerek,”Hareketli ve zorlu bir yıl geçirdik. Hepimizin, birbirimize ihtiyacı var. Başka Türkiye yok. Ayvalık’ta medeni bir siyaset ortamı yaşanıyor. Muhalefet olmadığı yerde demokrasi olmaz. Burada zaman zaman ters düşsek te dışarıda hepimiz arkadaşız. 4 Yıla yakın Ayvalık’ı birlikte yönetiyoruz. Çevre duyarlılığı ile SİT ve zeytinlik alanların yapılaşmasına karşı ortak hareket ettik. Kentimizin menfaatine olan kararları oy birliği ile aldık. Altınova’da halkın paralarıyla yapılan, ancak şimdi cezaevine dönüştürülmesi planlanan  hastane binasının, meslek lisesi olarak değerlendirilmesi için ortak kararımız var. Bununla ilgili toplanan imzaları ve raporlarımızı Cumhurbaşkanı ile hükümet yetkililerine ilettik”dedi.

  SESSİZ KALMAYIZ

Altınova denizinde maden arama çalışması için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci olduğunu ifade eden Başkan Gençer, şunları söyledi:

“11 bakanlık ve genel müdürlükten konu ile ilgili görüş alınması gerekiyor. Şirket yetkilisinin verdiği bilgiye  göre,denizin içinden gemiyle kum çekilip, mıknatısla demir aranacağı belirtilerek, çalışmanın doğaya zarar vermeyeceği iddia ediliyor.Üç mil açıkta yapılan trol balıkçılığının bile zarar verdiği ifade edilirken,su altı yaşamını olumsuz etkileyecek böyle bir çalışmaya sessiz kalmamız mümkün değil. İlgili firma yetkilisine, ‘Başka yer mi bulamadınız, Altınova sahilinde doğal döngüyü bozacaksınız’ şeklindeki eleştirimize,”Gerekli izinleri alacağız” yanıtını aldık. Altınova’da yapılacak ÇED toplantısında meclisimizle birlikte bilimsel raporlarla destekli itirazımızı ortaya koymak istiyoruz. Bu çalışmayla ilgili şüphelerimiz var. Yoksa onca yatırım demir için yapılmaz.”

Bağımsız üye Halil Gür ise, mücadele cephesinin Altınova sahilinde kurulmasını,orada yaşayan insanlardan da destek alınmasını önerdi.

TAKIR TAKIR KİRLETİYORLAR

Ayvalık Kent Konseyi’nin, sağlıktan eğitime, afet organizasyonuna kadar ilçe ile ilgili öneri ve istek görüş raporu, Ayvalık Belediye Meclisi’ne sunuldu.

Önümüzdeki yaz sezonu hazırlıklarında Ayvalık Kent Konseyi ile birlikte kent genelinde temizlik kampanyası başlatacaklarını söyleyen Başkan Gençer, çevre temizliği konusunda yurttaşlardan hassasiyet beklediklerini belirterek, “Madra Barajı’nın yüzeyi pet şişe dolu. Takır takır atıyorlar”dedi.

 EV PANSİYONCULUĞU DESTEKLENECEK

Ayvalık genelinde ev pansiyonculuğunun artması için girişimde bulunduklarını söyleyen Başkan Gençer, Koruma Kurulu, Cunda’da ev pansiyonculuğuna izin verirken, Kentsel SİT statüsündeki Ayvalık merkez ve Çamlık’ta gerekçesiz itiraz ediyor. Biz de, ruhsat verilmesi konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Balıkesir’de oluşturulan Koruma Kurulu’nun bu ayki toplantısı Ayvalık’ta yapılacak. Bu konudaki talebimizi yineleyeceğiz”diye konuştu.İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

 HUDUT PAPISI YENİLENİYOR

Başkan Rahmi Gençer, göreve geldiğindeki ilk icraatının Ayvalık Belediyesi Liman İşletmesi ile ilgili 20 yıllık protokol imzası olduğunu belirterek, “Şimdi de limanımızı uluslararası standartlara uygun baştan sona yeniliyoruz”dedi.