Ayvalık’ın ‘Tabiat’ını endişelendiren rapor

Çevre Şehircilik Bakanlığı, Ayvalık genelinde SİT derecelerini düşürmeye hazırlanırken, Orman Su İşleri Bakanlığı da Tabiat Parkı için biyoçeşitlilik, envanter ve izleme raporu yayınladı. Ayvalık’ın bilinen 4’ü endemik,752 tür bitki örtüsü ve flamingolarına yer verilmeyen çalışmada, ayvalikensis  adını alan yeni bir kum zambağının keşfedildiği açıklandı.

Tarihi ve kültürel varlıkları ve zengin biyoçeşitliliği sayesinde 1995 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, son yayınlanan bakanlık raporuyla tehlikeye girdi.Ayvalık’ın koruma kalkanının delineceğinden endişe eden çevreciler, Prof. Dr. Kerim Alpınar’ın Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda 15 bilimsel gezi sonucu hazırladığı 2001 tarihli bildiri tutanağındaki bulgularını anımsatıyor.

Orman Su İşleri Bakanlığı’nın 17.950 hektarlık Ayvalık Tabiat Parkı’nı da kapsayan biyolojikçeşitlilik izleme raporu açıklandı.Raporun Ayvalık bölümünde şu ifadeler yer aldı:

YENİ BİR TOKSANA KEŞFEDİLDİ
“Sarımsaklı plajında Nisan ayında çiçeklenen Mayıs ayında tohuma geçen ve tek yıllık (annual) hayat formuna sahip olan bir çemen türü keşfedilmiş olduğu görülmektedir. Fabaceae familyasından olan bu toksona Trigonella coerulescens subs.ayvalikensis ve IUCN e göre tehlike kategorisi VU (zarar görebilir ) olarak belirtilmiştir.

KUMULLARDA YAPILAŞMA TEHLİKESİ

Ayvalık sahilinde yayılış gösteren kum zambaklarının ve diğer birçok kumul türün yaşam alanları da ikincil konut ve plaj düzenlemeleri sonucu yok edildiği ,
Ayvalık ilçesi Cunda ve Altınoluk mevkilerinde, Burhaniye, Gömeç ve Gönen’de deniz kenarında, kıyıya paralel uzanan kumullarda kumul bitki topluluklarının plaj düzenlemeleri nedeniyle tehdit altında olduğu,Kum zambağı ve nergis gibi türlerin yaşam alanların olduğu kumul bölgelerde koruma altına alınması gerektiği vurgulanmaktadır.

Ayvalık Adalarının Tabiat Parkı olmasını sağlayan, doğal ve kültürel değerleri, bitki örtüsü, denizaltı kaynak değerleri, peyzaj dokusu ,tarihi yapıları v.b. değerler kitaplaştırılarak daha geniş kitlelere duyurulmalıdır. Parkı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler bölgenin floristik özelliği konusunda aydınlanacaktır.”

 FLAMİNGOLAR YOK SAYILDI

Ayvalık’ın endemik bitkileri ve flamingolarından söz edilmediği gerekçesiyle uzman raporundaki  eksikliklere  dikkat çeken Türkiye Tabiat Derneği Ayvalık Temsilcisi Bülent Özgen, Orman Su İşleri Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’na itiraz dilekçeleri gönderdi.

PARK SAVUNMASIZ KALDI

Bülent Özgen, ilgili bakanlıklardan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın var olan biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik acilen tedbir alınmasını  ve kumul bitkiler için tehlike oluşturan sahil kenarlarındaki yapılaşmanın önüne geçilmesini istedi.Özgen ayrıca,doğa koruma ve milli parklar şefliğinin Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık’tan alınıp başka bir ilçeye taşınmasını ise, “Parkın savunmasız bırakıldığı” şeklinde yorumladı.