Nikita 50 yıldır zehir taşıyor

Çevresindeki sanayi tesislerinin atıklarından kaynaklı kirlilik ve etrafına yaydığı ağır koku nedeniyle Sarımsaklı’da çevre felaketine dönüşen Nikita deresinin bölgedeki yanlış sanayileşmeden etkilendiği belirtilirken, Ayvalık Tabiat Platformu da, sorunun peşine düştü.

 

Yağmurlarla birlikte Sarımsaklı denizine dökülen, ancak turizm sezonunda önü kapatılan Nikita deresi,hem doğal yaşamı hem de insan sağlığını tehdit ediyor.

MAHKEME KARARINA KARŞIN…

Nikita deresindeki kirlilik sorununun 1970’li yıllarda  dere kenarındaki denetimsiz sanayileşme ile başladığını söyleyen eski Ayvalık Turizm Müdürü ve bir dönem turizmcilik de yapan  Ali Acar Kurul,”1985 yılında zeytin karasuyu atıklarının arıtılmadan dereye boşaltıldığı gerekçesiyle bir tesisi dava etmiştik. Mahkemeden lehimize karar çıkmasına karşın, o günden beri hem bölgedeki sanayi tesisleri, hem de Nikita’nın kirliliği hızla arttı.50 yıldır süren bu sorun Sarımsaklı ve bölge turizmini olumsuz etkiliyor”dedi.

Nikita deresinin ıslahı ve denetimine ilişkin Ayvalık Tabiat Platformu tarafından yapılan başvuruya  Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yanıt verdi.

KAÇAK DEŞARJLAR…

İl Müdürlüğünün ilgili yazısında,  Nikita Deresinde karasu görüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bölgede yağışlardan dolayı tesislerin zemin sularının sızarak dereye ulaştığı  ve suyun rengini değiştirdiği,

derenin etrafında bulunan tesislerde denetim esnasında kaçak karasu deşarjı olmamakla birlikte ani denetimlerle konunun takibi yapılmakta  olup dereye kaçak deşarj yapan işletmelerin  tespit edilmesi durumunda 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında gerekli idari işlemlerin uygulanacağı,Nikita Deresine geçmiş yıllarda yapılmış olan kaçak deşarjlar nedeniyle derede dip sedimentin oluştuğu ve bu sedimentten dolayı derenin sürekli kirli göründüğü. Deredeki dip sedimentin temizlenmesi amacıyla taşkın koruma ıslah çalışmaları için DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından proje çalışmaları yürütülmektedir.”

 PROJE İHALESİ YAPILDI

Öte yandan, DSİ 25. Bölge Müdürlüğü de, 25 Kasım 2017 tarihinde Nikita Deresi ıslah projesi hazırlanması için ihaleye çıktı. İhale kapsamında, 14.854 metrelik

dere yatağı ıslahı,üzerindeki sanat yapıları,yanderelerin kavşut yapıları ve denize çıkış yapısının aplikasyona müstenit uygulama projeleri hazırlanacak.