BASKİ kirliliğe el attı

Nikita’ya çözüm aranıyor

Çevresindeki sanayi tesislerinin atıkları nedeniyle insan sağlığı ve doğal yaşamı tehdit eden Nikita deresindeki kirliliğin önlenmesi için harekete geçen BASKİ Genel Müdürlüğü, uzman ekiple birlikte sorunu yerinde inceledi.

Bölgede bulunan zeytinyağı fabrikaları ve diğer sanayi tesislerinin yıllardır kontrolsüz şekilde atıklarını bıraktığı Nikita deresindeki kirliliğe çözüm aranıyor.

BASKİ Genel Müdürü Talat Özen, Sarımsaklı Plajına deşarj olan Nikita Deresi’ndeki kirlilikle ilgili sorunu yerinde inceledi.

Körfez Bölge Şube Müdür Vekili Zülfü Beltek, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Aydın Özen, Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mustafa Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı İlyas Çakmak ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Yalçın Yüksel’in de eşlik ettiği inceleme gezisinde kirliliğin önlenmesi için çalışma başlatılacağı belirtildi.

Toplantıda, Sarımsaklı denizi ve bölgedeki kirliliğe sebep olan fabrikanın zeytin atık suyu kontrolünün nasıl sağlanacağı tartışıldı. Önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir toplantı planlanarak toplantıya kirliliğe sebep olan firmalarında davet edilmesi kararlaştırıldı.