Can dostlar için…

Ayvalıklı gençlerden en özel buluş

Özel Ayvalık Lisesi öğrencileri mucidi oldukları basit bir sistemle sokak hayvanlarına şefkatli ellerini uzattı.

 

Okulun Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri;  basit bir plastik boruyla yaptıkları ve ‘Mamamatik’ adını verdikleri bir sistem ve bu sisteme de kendi cep harçlıklarıyla satın aldıkları mamaları doldurarak, sokak hayvanlarının karınlarını doyurmaya çalışan öğrenciler gönüllerde taht kuruyor.

Okulun Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan’ın öncülüğünde hazırlanan projenin; bir plastik su borusu ile yapılan mamamatiklere üst kısımdan dökülen mamalar, borunun alt kısmındaki bölümden sokak hayvanları tükettikçe, kendi kendine dolduran bir düzenekten oluştuğu gözlendi.

Sahipsiz sokak hayvanlarının çok kısa bir sürede alıştıkları ve karınlarını doyurdukları Mamamatik Projesi’nin Ayvalık geneline yayılmasının amaçladığı öğrenildi.

 

ÖĞRETMEN NURAY KOTAN YOL GÖSTERDİ

Konuyla ilgili  açıklamalarda bulunan okulun Biyoloji Öğretmeni Nuray Kotan, “Biz, Sosyal Yardımlaşma Kulübümüzün öğrencileriyle birlikte, sokak hayvanlarına yönelik birkaç proje düşündük. Yaptığımız çalışmalar sonrasında ‘Mamamatik’ adını verdiğimiz bu projeyi geliştirdik. Bu sistemin bir benzerini sosyal medyada görmüştüm. Çok hoşuma gitmişti. Bunu da öğrencilerimle paylaştım. Biz, sosyal medyadan gördüğümüz o sistemi daha da geliştirerek, bu hale getirdik.”dedi.