Adrese teslim ihale iddiası

 

CHP İl Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin Asfalt Yapım İşi İhalesi öncesinde yaptığı açıklamada ihalenin adrese teslim olduğunu ileri sürdü.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı içinde 2000 kilometre asfalt yapımı ile ilgili projesinin temelinde yandaşları kayırmak olduğunu iddia eden CHP İl Başkanı Serkan Sarı ihalenin iptal edilmesini istedi. Sarı ihalenin idari şartnamesinde yer alan bazı maddelerinin rekabeti önleyerek bazı grupların işaret edildiğini söyledi.

ENDİŞE VE ŞÜPHELERİMİZ VAR

CHP İl Başkanı Serkan Sarı açıklamasında ilk olarak yapılacak ihale ile ilgili bilgilendirmede bulunarak şunları söyledi:

“Şehrimizde yaşayan vatandaşlarımız Büyükşehir Belediyemizden hizmet beklerken, Saraydan atanan yönetimin ilk icraatı şaibeli bir ihale oldu.  Dört yıldır Balıkesir’ e gözle görülür bir hizmet getiremeyen AKP’ li belediye seçimlere 1 yıl kala  1361 adet projeyi hayata geçireceğini iddia ediyor. Ancak öyle görünüyor ki, saraydan atanan yeni başkan daha ilk projede çuvallayacak. Öncelikle sizleri iş ve mahiyeti hakkında kısa ve teknik olarak bilgilendireyim. 12.03.2018 tarihinde yani bugün, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından; “180.000 Ton ASFALT BETONU BİNDER, 125.000 Ton ASFALT BETONU AŞINMA TABAKASI YAPILMASI, 1.267.012,5 m3 Ocak Taşından Konkasörle Kırılmış ve Elenmiş 50 mm ve 25 mm malzeme temini” isimli asfalt yol yapım ihalesi yapılacak. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Belediyeler belli hizmetleri yerine getirmek için elbette hizmet alımı ihalesi yapacaktır. Ancak bu ihale ile ilgili kamuoyunda oluşan endişe ve şüpheler üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur.”

HALKIMIZ HİZMET BEKLİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt konusunda yaptığı projenin doğru olduğunu ancak, asfalt ihalesindeki olumsuzların olduğunu belirten Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de Balıkesir’in önemli bir ihtiyacı olan ve eksikliğini her gün bozuk yollarda yıprattığımız araçlardan, yağmurlu havalarda ıslanan ve çamura bulanan üst başımızdan anladığımız asfalt yol yapım ihalesine çıkmış bulunmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak son bir yılda ilimizde yaşanan görevden alma ve zorla istifa ettirme depreminden sonra yeni bir yönetim oluşturan ve bir türlü faaliyete geçemeyen Belediyenin 4 ay sonra Balıkesir’in bir sorununa el atacak olması sevindirici bir gelişmedir. Ancak aylardır hizmet bekleyen Balıkesir’in asfalt yol yapımı için açılan ihalede bile idari şartnamede yer alan bazı maddeler ile rekabetin önlenerek bazı grupların işaret ediliyor olmasına ilişkin Balıkesir kamuoyunda endişe ve şüpheler doğmuştur. Biz,  Balıkesir’in ve Balıkesirlilerin çıkarlarını düşünen bir partiyiz.  Bu anlayışımızın gereği gerçekleştirdiğimiz incelemede ise bu şüphe ve endişelerde haklılık payının yüksek olduğu kanaatine vardık.”

HALKIN PARASININ TAKİPÇİSİYİZ

İhaledeki bazı maddelerin belirli bir grubu işaret ettiğine dikkat çeken CHP İl Başkanı Serkan Sarı, halkın parasının takipçisi olduklarını belirtti. Sarı şunları söyledi:

“2018/55444 kayıt numarası ile yayımlanan ihale dokümanlarından idari şartnameye bakıldığında 7.5.5 maddesinde isteklinin ihale kapsamında bulundurması gereken makine ve tesisler listelenmiş ve gerekçesini bilmediğimiz bir şekilde bu listenin belli maddelerinde “kendi malı” olma şartı konmuştur. Örnek olarak belirtmek gerekir ise ihale kapsamında 100 damperli kamyon istenirken bunların 20 adedi (%20’si) kendi malı olması istenmiştir. Asfalt plenti, özel tanımlı finişer besleyici makine, çok fonksiyonlu hidrostatik araç gibi bazı “özel” makine ve tesislerin de kendi malı olma koşulu yer almıştır. Bunların dışında;4 adet paletli ekskavatörün ise sadece 2 adedinin kendi malı olması istenmesi gibi ne oran, ne sayı ne de  teknik olarak gerekçelendirilemeyecek bazı özel “kendi malı” koşulları şartnamede yer almaktadır. Bu şartname incelendiğinde anlaşılıyor ki Balıkesir halkına hizmeti değil, ihaleyi alması önceden planlana firmayı zengin etme amacı gütmektedir. Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Elbette Balıkesir Halkına gelecek ve gerçekten ihtiyaç olan, bir hizmete engel olmak istemeyiz. Ancak bizim bir sorumluluğumuz daha var. Biz Balıkesirliler’ in belediyeye ödediği her kuruşun nereye harcandığını ve bu harcamaların hakkaniyetli yapılıp yapılmadığını da sorgulamak zorundayız. Yapılacak olan bu ihalenin şartnamesine baktığımızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla Balıkesirlilerin değil, ihaleyi alması planlanan firmanın çıkarları gözetildiği kanaatindeyiz.”

KİMSENİN İÇİNE SİNMİYOR

Balıkesirlilerin hak ettiği hizmeti almasının takipçisi olacaklarını vurgulayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları belirti;

“Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin “Makine, teçhizat ve diğer ekipmana ilişkin belgeler” başlıklı 41 inci maddesinde şu şekildedir. “İşin yapılabilmesi için gerekli görülen tesis, makine, teçhizat ve diğer ekipmanın sayısına ve niteliğine dokümanda yer verilir. Tesis, makine, teçhizat ve diğer ekipman için kendi malı olma şartının aranmamasıesastır.” İşaret ettiğimiz yönetmelik maddesi çok açıktır. Böyle bir madde varken ihale şartnamesine “kendi malı”, ibaresinin konulmasını anlamamız mümkün değildir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığının bu ihale şartnamesine, yönetmelik maddesini hiçe sayarak nokta atışlı “kendi malı” şartını koyması; kamuoyunda; rekabeti ve dolayısı ile kamu menfaatini ortadan kaldıracak şekilde ihalenin belirli bir adrese yönlendiriliyor olduğu kanısını oluşturmaktadır. İhale konusu işin hizmet görmeye susamış Balıkesir için önemli olduğunu ve yıllardır yapılamayan asfalt yolların tamamlanması gerektiği bilinci ile Balıkesirlilerin içine sinmeyen mevcut ihalenin iptal edilerek, şartnamesinin rekabete açık ve halkımızın menfaatine olacak şekilde düzeltilip en kısa zamanda yeniden yapılması gerekmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugün, olduğu gibi bundan sonra da Balıkesirli hemşerilerimizin hak ettiği hizmeti en doğru ve en hızlı şekilde almasının takipçisi olacağız.”