Ayvalık, baharı Teferiç’le karşıladı

Küçükköy’e Başkan Büyükerşen sürprizi

1912 yılında Karadağ’dan gelip Küçükköy’e yerleşen Boşnakların 106 yıllık gelenekleri, Teferiç Şenlikleri ile yeniden gün yüzüne çıktı. Yemeğinden müziğine, folklorundan el sanatlarına kadar zengin Boşnak kültürü şenlik sayesinde gelecek nesillere aktarılıyor.

 

Boşnak kültürünün tüm renkleri ve damak tatlarının şenliklere katılanların beğenisine sunulduğu 3. Teferiç Şenliği,  Tapan orkestrası eşliğinde gerçekleşen yürüyüşle başladı. Şenlikler; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan Ayvalık Belediye Başkan Vekili Figen Güren, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun eşliğinde gerçekleşen yürüyüşün ardından, Küçükköy Meydanı’na Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen’in hediye ettiği Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünün açılışıyla başladı.
Küçükköy Meydanı’nda Boşnak Halk Oyunları gösterilerinin sunulduğu şenliklerde; eşsiz mutfağı ile Küçükköy Mutfağı ve El Emekleri Sergileri vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Boşnak Kültürünü yansıtan kendine has yöresel kıyafetlerinde sergilendiği şenlikte, gün boyunca tüm sokaklarda yöresel müzikler çalınarak, misafirlere küçük sürprizler yapıldı. Şenlikte konuşan Ayvalık Belediye Başkan Vekili Figen Güren, Boşnak kültürünün tüm özelliklerini yansıtmaya çalıştıkları etkinliklerle Küçükköy Mahallesinin öz kültürünü de halkla birlikte günümüzde yaşatmış olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Törende konuşan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ise, Anadolu mozaiğinin tüm renklerini bünyesinde barındırdığına işaret ederek, “İnsanlarımızın hoşgörüsüyle yoğrulmuş bu topraklarda beraberce yaşıyoruz. Bu renkler ve güzellikler her birimiz için büyük bir keyif kaynağıdır. Bizler bu keyfi her zaman yaşamaktan biraz uzak kalıyoruz ama bu güzellikleri, renkleri hep beraber yaşayıp, birbirimize anlatma ve tanıtma noktasında zafiyetlerimiz var. Umuyorum ki; bugün burada bu güzelliklerin hepsini önce kendimiz keyfine varacağız sonra da bu güzellikleri tüm dünyaya sunacağız. Bu organizasyonlar bunun için düzenleniyor. Bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.