Geçmişten geleceğe; Ayvalık zeytinyağı

‘Ayvalık’tan Yetişenler’ başlıklı söyleşinin konuğu olan Kırklareli Üniversitesi Ekonometri Bölümü Araştırma görevlisi Dr. Suzan Kantarcı Savaş, ‘Ayvalık Zeytinyağının geçmişi ve geleceği’ konusunu anlattı.

Ayvalık Belediyesi ile ömrünü Türkiye’de zeytin yetiştiriciliğine vakfetmiş Muhip Özyiğit’in kızı olan Bilon Özyiğit Gürayman işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Ayvalık’tan yetişenler’ başlıklı söyleşi dizisi, Ayvalık’la özdeşleşen zeytin ve zeytinyağının geçmişi ve geleceği konusu ile devam etti. Söyleşiye aralarında Ayvalık Ticaret Odası eski başkanı, iş adamı İbrahim Kantarcı ve ATO eski yönetim kurulu üyesi, iş adamı Halil Kantarcı, ÇYDD Şube Başkanı Nuray Özer’in de bulunduğu çok sayıda kişi dinleyici olarak katıldı.

ZEYTİN AĞACINA KIYANLAR VAR 

Söyleşi öncesi konuşan Bilon Gürayman Özyiğit, “Zeytin ve bu söyleşi Türkiye için çok önemli çünkü zeytine kıyanlar var. Başka başka sebeplerden dolayı zeytin ağacını kıyım kıyım kesiyorlar. İnşallah bunlar değişecek. Çıkaracağımız en güzel şey; zeytin barıştır, zeytin huzurdur, zeytin hayattır onun için birlikte koruyalım” dedi.

AYVALIK’I HÜCRELERİMİZDE TAŞIYORUZ

Ayvalık’ın izlerinin hayata bakış açısını şekillendirdiği belirten Suzan Kantarcı Savaş, zeytin ağacının mitolojik öyküsünü anlatarak başladığı konuşmasında, zeytinin hikâyesinin dostluk hikâyesi olduğunu söyleyerek,  “Ayvalık, kendi yöresinde kendi ülkesinde farklı bir yerdi. Çok yönlü bir kent Ayvalık. Ne kadar şanslıyız ki bu topraklarda olduğumuz için bu toprağın öykülerini hücrelerimiz de taşıyoruz ve geleceğe taşımaya devam edeceğiz” dedi.

ÜNÜ ESKİYE DAYANIYOR

‘Cumhuriyet öncesi Ayvalık’ ta yaşam, Cumhuriyet döneminde Ayvalık’ta zeytincilik, Ayvalık’ın zeytincilik sektöründeki yeri, Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi Menşei nedir? Ve Ayvalık zeytinyağının geleceği’  gibi konulara değinen Suzan Kantarcı Savaş, 1884’te Ayvalık’ta zeytinyağı fabrikaları olduğunu belirterek, “ Geçmişte kel tepeler ama şimdi o tepeler kel değil. Neden değiller? Ayvalık’ a emek veren insanlar, en başında Muhip Özyiğit ile karşılaşıyoruz. Balıkesir İl Genel Meclisinde Ayvalık’ı temsil eden, 1928-1932 yılları arasında Belediye reisi iken kurak tepeleri ağaçlandırılıyor, halkı hareketlendiriyor. Böylelikle bugün Ayvalık’ ta tepelerinde biz çamlık bir alan görüyoruz. Düşünsenize bize bıraktığı güzelliği. Rumlar döneminde akademisi olan Ayvalık, yeniden Cumhuriyet döneminde hareketleniyor. Bunu okumuş, aydın insanlar yapacak. O dönem Ayvalık’la birlikte Türkiye’nin de kalkınıyor. Zeytin ve zeytinyağında birçok çalışmaya imza atan Muhip Özyiğit gibi bir sürü kahraman var. Zeytinyağına gönül vermiş bir sürü kişi var. Muhip Özyiğit tek başına çalışmıyordu, etrafındaki gençleri topluyor, yurt dışındaki gelişmeleri üreticilere anlatıyordu. O kadar çok gizli kahraman var ki, sanayisi, bilimsel çalışması, çiftçisi, kalite ayağı gibi o kadar farklı çalışmalar gerektiriyordu, o dönem ki büyüklerimiz hepsi bir yerinden tutup zeytinyağını güzel bir noktaya taşımak için ellerinden geleni yapmışlar. Cumhuriyet döneminde Ayvalık zeytinyağının adı fuarlara taşınmış. İncelediğinizde hep yurt dışı ile yazışmalar ve ihracat dokümanlarına ulaşıyorsunuz. Ayvalık’ta ki firmaların birçoğu Rusya’ya, İngiltere’ye zeytinyağı ihracatı yapıyordu. Hem ticaret anlamında gelişmiş bir Ayvalık düşünün hem de hasat tahminleri, ıslah çalışmaları ile sadece Ayvalık’ta ki değil yurt genelinde zeytini düşünüyorlardı. Her yıl hasat tahmini çalışmaları ile bakanlıklarla yazışmalar yapmışlar, zeytin dergisi yayınlamışlar” dedi.

MÜCADELE HİÇ BİTMEYECEK

Ulusal Zeytin Konseyi verilerine bakıldığında o günlerden bugünlere bayağı yol kat edildiğini kaydeden Suzan Kantarcı Savaş,” Yaklaşık 260 bin ton zeytinyağına sahibiz şu anda. Geçmişte Muhip Özyiğit ve arkadaşları araştırıyordu, inceliyordu, yeri geldiğinde Türkiye’deki zeytinlik için mücadele ediliyordu. Bu mücadele bitmiyor. Cumhuriyet’in başında da mücadele ediyorsunuz, bugünde mücadele ediyorsunuz, hep mücadele etmek zorundasınız. 1965-1970’ten sonra bir düşüş yaşanıyor hatta 1986’dan sonra büyük ailelerin zeytinyağı fabrikaları kapanmak zorunda kalıyor. Maliyetlerin artışı, hükümet politikalarının yetersiz kalışı, taklit ve tağşişin artması. Ayvalık zeytinyağında bir marka. O zaman da bir markaydı. Cumhuriyet sonrasında da marka olmaya devam etmiş. Osmanlı’dan gelen bir marka. Cumhuriyet sonrasında da Ayvalık ismi bir marka olmaya devam etti. 80’lerden sonraki hükümet politikaları ve bazı şirketlerin işleyiş politikaları nedeniyle Ayvalık Zeytinyağı isminde düşüş yaşanmış. Türkiye’ de yaklaşık 172 milyon zeytin ağacı var. Yüzde 7’si Balıkesir’de bulunuyor. Ayvalık’ta 1 milyon 800 civarında

Bu sene ki tahmin de 6 bin 770 ton zeytinyağı üretimi bekleniyor” dedi.

COĞRAFİ İŞARET KALİTEYİ KORUYOR

Coğrafi menşei işaretinin önemine değinen Suzan Kantarcı Savaş, “Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in Ayvalık Ticaret Odası başkanlığı dönemi olan 2006’da, Ayvalık zeytinyağının kalitesinin korunması ve yurt dışındaki standartlarda ifade edilmesi için Ayvalık Zeytinyağına Coğrafi İşaret alındı. Türk Patent Kurumu tarafından Ayvalık zeytinyağının tescili söz konusu. Amaç taklit ve tağşişi önlemek, Ayvalık’ta üretilen zeytinyağının kalitesini korumak. Bu koruma kapsamında kaliteyi arttırarak uluslararası standartlarda sağlamak. Her zaman fiyat konusunda Ayvalık zeytinyağı önemliyken şimdi artık fiyatlandırmada bu değerini kaybedebilir. İbrahim Kantarcı ve yönetim kurulu tarafından sağlandı. Coğrafi İşareti Avrupa standartlarına taşımak amacıyla çalışmalar başlatıldı. Coğrafi Menşei işaretinin hem kalite hem de denetlenmesi için bir zeytinyağı tadım laboratuvarı var. 16 kişilik grubumuz gönüllü olarak geliyor. İçinde üreticilerimiz, fabrikada çalışanlar ve müstahsillerimiz var. Biz zeytinyağının gönüllü insanlarını sisteme dâhil edip varlığını korumayı ve çocuklarımıza aktarmayı hedefliyoruz” dedi.

SEVGİYLE HAREKET EDEREK…

Ayvalık’ta zeytincilik alanında faaliyet gösteren kuruluş ve derneklerden bahseden Suzan Kantarcı Dinçer,  “Bazen ayrı ayrı organizasyonlar olabiliyor, hasat şenlikleri, toplantılar, tek başına mücadele edebiliyorlar. Tek başına olmaz, hiçbir şey tek başına olmaz inşallah bir gün herkes tek başına yapılmayacağını birlikte yapıldığında daha güzel şeyler başaracağımızı anlayacak. Benim hayalim bütün herkesin birlikte hareket etmesi. Ayvalık’ta ki geleceği birlikte hazırlaması. Çünkü hepimiz buraya göç ederek geldik, bulunduğumuz yere adapte olduk. Yemeklerimizi zeytinyağı ile yaptık. Birbirimizle hikâyelerimiz paylaştık, anılarımızı yeşerttik. Hayalim; Ayvalık zeytinyağının marka değerini korumak, geliştirmek, modern zeytincilikle ilgili bilgi paylaşımı yapmak, ağaçlarımızı korumak, yemeklerimizle zeytinyağını özdeşleştirmek. Çiftçiyi bilinçlendirmek, üretim tesislerini geliştirmek, şişelemeyi arttırmamız, yeni tayfa yetiştirmemiz gerekiyor. Bunları gerçekleştirmek için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Hep birlikte sevgiyle hareket ederek  Ayvalık zeytinyağının geleceğini yaratmalıyız. Ayvalık gelecekte de birçok şeye öncü olur umarım” dedi.