Kutsal su şişeleniyor

Ayvalık Ayazması turizme açıldı

 

 

Ayvalık’ın en ünlü ve önemli dini yapılarından biri olarak nitelendirilen,1890 yılına tarihli Ayazma’nın ( Pnagia Faneromeni-Kutsal su) 2 yıl süren onarım-yenileme çalışması tamamlandı. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçedeki tarihi yapılardan birini gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Ayazmanın halka açık fonksiyonunu devam ettireceğini ve  ‘faydalanılacak’ bir yer olacağını söyledi.

 

1800’lü yıllardan beri Ayvalık ve Körfez halkına hizmet veren şifalı su merkezi, daha sonraki yıllarda küçük bir zeytinyağı fabrikasına dönüştürülmüş, eski özelliğini yitiren yapı, fabrikanın 1970’li yılların sonuna doğru işlevini kaybetmesi ile birlikte harap bir halde terk edilmişti. Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan yapının onarım ve yenileme çalışmaları Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer öncülüğünde 31 Ekim 2016 tarihinde başlatıldı.

33 SPONSOR DESTEK VERDİ

Neo Klasik üslubu ile dikkat çeken, ilçe merkezindeki en ünlü ve en önemli dini yapı olarak nitelendirilen Ayazma’nın, Ayvalık Belediyesi tarafından başlatılan, iki Ayvalıklı kuzen olan Coca Cola Ceo’su Muhtar Kent, Ünlü Ceo avcısı Şerif Kaynar, Güler Sabancı, Ümit ve Cem Boyner ve Ferit Şahenk’in yanı sıra The George & Kaity David Foundation, Bunge Gıda & Komili Zeytinyağları, Emel Küçükçolak & Mustafa Yeşil, Hatice Zeynep Bodur, Bülent Bulgurlu, Bilon Gürayman & Ailesi ile birlikte toplam 33 isim destekli onarım çalışmaları tamamlandı. Foça kazılarını yürüten Prof. Dr. Ömer Özyiğit yönetiminde, maliyeti yaklaşık 2 milyon lirayı bulan onarım yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Ayvalık Ayazması ziyarete açıldı. Onarım çalışmaları sırasında Ayazmanın şifalı suyu da bulundu ve hem bina içinde hem de dışındaki çeşmelerde akmaya başladı.

ŞİFALI SU İÇİN ÖZEL TASARIM ŞİŞE

Şifalı suyu ile ün yapan Ayazma kapılarını ziyaretçilerine açarken, şifalı suyundan almak isteyenler için özel şişe üretilip bağış karşılığı ziyaretçilere veriliyor. Mum, bardak altlığı, melek biblolar, balmumu koku tabletleri, rüya kapanları, magnetler, rozetler, kitap ayraçları da girişi ücretsiz olan Ayazma’nın ziyaretçilerinin alabileceği diğer özel hediyelik eşyalar arasında. Ayazma Şifalı Sular Merkezi Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 “AYAZMA’YA GELİN, ŞİFALI SUYUMUZLA BULUŞUN”

Ayvalık’ın değerlerinin hepsini ayağa kaldırmaya başladıklarını ve projesini hazırladıkları Aya Triada’nın sırada olduğunu belirten Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayazma bundan böyle de halka açık fonksiyonunu devam ettirecek; ‘faydalanılacak’ bir yer olacağını söyledi. Başkan Gençer, “Ayazma kutsal su mekânıdır. Ayvalık’ta da 1850’lerden beri kullanılan bir kutsal su mekânıdır. Hatta o kadar ün salmış ki Osmanlı döneminde. Cezayir’den, Tunus’tan Suudi Arabistan’dan bile şifa bulmaya gelen Müslümanlar oluyormuş. 1890’larda bugünkü yapı yapılmış ve kutsal su olarak devam etmiş. Şu an Sakarya Okulu olarak kullanılan bina bir hastaneymiş ve bütün gelirini bu mekândan karşılıyormuş. Biz de Ayazma’nın restorasyonunu Ayvalık Belediyesi olarak bağışçılarla birlikte bitirdik. Halkımızın ve turizmimizin hizmetine açtık.  Reklam yapmadan ilgi çok hızlı bir şekilde gelişti. Şimdiye kadar 1100 kişi gezdi. Günlük ortalama 35-50 arasında ziyaretçi oluyor. Bu kişiler sadece duyup geliyor. Şifalı sudan alıp yüzlerini yıkıyorlar. Binanın çok güzel bir estetiği var. İçi insana, ruhuna çok iyi gelen bir bina. Bu binayı Ayvalık’a kazandırdığımız için çok mutluyuz. Ayvalık’a gelen misafirlerimizi mutlaka Ayazma’ya uğramalarını tavsiye ediyorum, bekliyoruz. Ayazma’ya gelin, şifalı suyumuzla buluşun diyorum” dedi.