Ahmet Akın Büyükşehir adayı

CHP’den Balıkesir’in beklediği haber

CHP Genel Merkezi, yerel seçimler yaklaşırken Balıkesir ve bazı ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Listede yer alan Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın Büyükşehir adaylığı sevinçle karşılandı. Akın’a sosyal medyadan destek mesajları yağıyor.

 

 

CHP, kamuoyunun merakla beklediği Büyükşehir adayını CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın olarak duyurdu.”Artık kaybetmek yok, kazanan Balıkesir olacak” değerlendirmesi yapan Ahmet Akın, Ayvalık’ta da çok seviliyor. Akın, Balıkesir’in enerji, tarım ve hayvancılık sorunlarına gösterdiği duyarlılık ile tanınıyor.

CHP’nin çarşamba günkü Parti Meclisi toplantısından sonra 140 il ve ilçeyle birlikte Balıkesir’in kimi ilçelerinin adayları da netleşti. Buna göre, Balya’dan Orhan Gaga,Havran’dan Bedri Şahin, Manyas’tan Tancan Barçın ile   22. dönem milletvekili Ali Kemal Deveciler Burhaniye’den belediye başkan adayı gösterildi.

Adaylık açıklamasının ardından Ahmet Akın, sosyal medya üzerinden sevenlerine şu mesajı gönderdi:

BALIKESİR BENİM AİLEM

“ Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmemin onurunu yaşadığım bugünde; öncelikle Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, MYK üyelerimize, Parti Meclisimize ve değerli örgütüme beni layık gördükleri ve bana gösterdikleri güven için teşekkür ederim.Balıkesir’in bir evladı olarak, Kuvayı Milliye’nin Başşehri memleketim için çalışmaktan hep gurur duydum. Allah’ın izniyle hiç durmadan ve yorulmadan bu gururu yüreğimde taşımaya devam edeceğim. Çünkü, Balıkesir Benim Ailem! Bana hep güç veren Ailem için, yüreğimde Balıkesir sevdası ile hemşehrilerimin her zaman emrindeyim.”

AHMET AKIN KİMDİR
1973 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimlerini Gönen’de tamamladıktan sonra İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. İngiltere’de Cambridge Eurocenter’da Dil ve Ekonomi eğitimleri aldı. Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde yüksek öğrenimime devam etmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde siyaset eğitimi gördü. İspanya’da farklı tarihlerde ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi’ üzerine birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını sona erdirecek, çevreye duyarlı ve daha ekonomik elektrik üretim projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 25, 26 ve 27’nci dönem CHP Balıkesir Milletvekili olarak seçildi. 26. Dönem’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı.

Akın İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.